На сьогоднішній день є кілька видів мембран, які використовуються для будівництва водойм, розглянемо найпопулярніші.
Плівка ПВХ (PVC), Бутилкаучук (EPDM) і малопопулярна поліетиленова плівка (PE). Для їх порівняння я звернуся до кількох параметрів, на які варто звернути увагу:
Довговічність, вартість, ремонтопридатність і простота монтажу.
Як правило, матеріалу, який буде лідером одночасно за всіма параметрами не буває, тому я рекомендую звернути увагу лише на ті параметри, які для вас будуть важливі.
Почнемо по порядку.
- Бутилкаучук, він же EPDM. Головна перевага плівки EPDM – це її м'якість і розтягнення. Ця плівка здатна розтягуватися до 250% без пошкоджень, принаймні так заявляє її виробник. Де це може бути актуально? Водойми, які не мають достатньо міцної основи, схильні до здуття ґрунтів або мають нерівномірну щільність основи. Друге достоїнство плівки EPDM - наявність великих заводських розмірів. Це дуже зручно і надійно, тому що в польових умовах склеїти плівку між собою набагато складніше, ніж у заводських умовах.
Під час наповнення водойми водою, вода продавлює і ущільнює ґрунти, і в цей час в деяких місцях починається натяг плівки, і коли водойма дуже велика, то здатність розтягнення плівки буде дуже актуальна. Ще це корисно, коли ви декоруєте ставок камінням, адже каміння будуть продавлювати під собою ґрунт і відповідно також почнуть натягувати під собою мембрану.
Плівка EPDM відноситься до довговічних матеріалів і відповідно вона не боїться ні жаркого сонця, ні холодного морозу. Монтується вона, як і ремонтується "відносно" не складно, у продажу є як цілі великі листи, які можна укласти за допомогою "групи підтримки", так і аксесуари для її склеювання, правда тут слід внести зауваження: процес склеювання має проводитися досвідченим працівником, інакше шов плівки з часом може «розійтися» і це я б назвав найслабшим місцем у цілісності всієї мембрани.
Тепер про недоліки, на відміну від інших видів плівок, плівка EPDM тільки в чорному кольорі. Якщо це не важливо, то за свої гроші вона гідний кандидат для тривалої експлуатації вашої водойми. А вартість її не найдорожча, але і не найдешевша в своєму сегменті.
- Поліетиленова плівка для водойм. Слід зазначити, що це не та плівка, яка використовується для теплиць або продається в будівельних магазинах. Вона має свою специфіку, таку як підвищену щільність та різні добавки, які не дозволяють їй переламуватись на складках. Цей вид плівки найбюджетніший, але слід зазначити що і довговічність у неї в кілька разів нижча ніж від плівки ЕПДМ або ПВХ, а ремонтопридатність у неї практично відсутня. Вона не тягнеться, не клеїться, а зварювальний шов її не довговічний, я особисто сам зустрічав водойму, де шов поліетиленової плівки за словами замовника не прослужив і трьох років, хоча не варто виключати і людський фактор майстра, який її зварював, але факт має місце бути. Що стосується розмірів, найбільший розмір цілісного листа який я зустрічав - це напіврукав 8 метрів шириною і 100 мп довжиною, в приємному блакитному кольорі. Отже, якщо ви не плануєте будувати свій ставок не «на віки» і не дуже вимогливі до розмірів, то це цілком придатний бюджетний варіант.
- Ну і нарешті плівка ПВХ. Я її спеціально залишив наостанок, тому що, я вважаю, це найпопулярніший і найрізноманітніший вид мембран. Плівка ПВХ ділиться на два типи армована та не армована, а також її товщину. Армована ПВХ у більшості випадків застосовується в басейнах, а не армована в ставках. Армована в басейнах, тому що на вертикальних стінах її можна закріпити та натягнути, тільки так можна уникнути утворення складок. У басейнах, де вода чиста та прозора естетичний вигляд дуже важливий. У ставках навпаки, плівка лягає під нахилом і природно немає такого на неї напруги і утворення складок неминуче, але і до ставків немає такої вимоги як до басейнів.
На відміну від плівки EPDM, плівка ПВХ має трохи скромніші параметри максимального розтягування до 200% і вона на дотик жорсткіша, але цього достатньо щоб витримати навантаження декоративного каміння наприклад.
Плівка ПВХ абсолютно ремонтопридатна, поставити латку не буде проблемою. Вона як клеїтися спеціальним клеєм так і зварюється між собою спеціальним феном, в більшості випадків останній варіант надійніший і популярніший.
Плівки ПВХ і EPDM (для водойм) ставляться до довговічних мембран, і всі ці делітанські суперечки що ж "морозостійкі", насправді від недостатнього досвіду та незнання. Згідно з офіційними характеристиками, межа низьких температур обох матеріалів однакова -45, а ось в жаростійкості EPDM виграє більш ніж в 1,5 рази: +130 градусів у EPDM проти +80 градусів у ПВХ. Це говорить про те, що плівка EPDM краще переносить спеку, але якщо враховувати, що плівка знаходиться під водою, то межа високої температури може бути важлива лише на суші, наприклад у місцях берегової лінії. Якщо у водоймі планується відкритий ділянку мембрани, то довговічніше лежатиме плівка ЕПДМ, але насправді нічого не заважає вам влаштувати берегову лінію водоймища таким чином, щоб на плівку не потрапляли прямі сонячні промені, і це зробить мембрану ще довговічнішою незалежно від її типу.
Вся технічна інформація доступна у виробників популярних марок:
http://www.elbtal-plastics.de/en/hydraulic-engineering.html
Головний плюс плівки ПВХ - це різноманітність кольорів і вартості. Армована ПВХ найміцніша мембрана, але і найдорожча, а не армована, навпаки, менш міцна, але й дешевша від EPDM.
Поступово ми підходимо до порівняння плівок, і якщо поліетиленова плівка програє за багатьма параметрами, такими як: довговічність, ремонтопридатність і процес монтажу середніх і великих водойм, але при цьому сильно виграє в ціні, то я зроблю більший акцент на порівнянні плівки ПВХ і ЕПДМ, де основні характеристики дуже схожі.
У нас основні два параметри, які відрізняють ці матеріали:
Підвищене розтягнення і стійкість до високої температури у EPDM проти наявності різноманітності кольорів у ПВХ з більш низькою вартістю.
Де підвищене розтягнення буде виправдане? Великі ставки без жорсткої основи, у невеликих же ставках, цілком зі своїм завданням впорається і не армована плівка ПВХ. А якщо врахувати ще й те, що плівка ПВХ зварюється між собою, то кількість швів може бути необмеженою без втрати міцності, а це дасть нам економію в матеріалі і менше складок. За умови, що це виконує досвідчений фахівець, зрозуміло. Адже коли ви будете укладати цільний лист плівки вам доведеться заплатити і за ті квадратні метри, які складуться у складки, в основному це дрібниця, але у глибоких ставках вже буде помітне збільшення витрат цього матеріалу. Зізнаюся, я як фахівець не прихильник склеювання плівки, термозварювання за своїм особистим досвідом набагато надійніше.
Це все тому, що при склеюванні вищі вимоги до процесу, а в польових умовах цього досягти не легко. Тому, якщо ви початківець-монтажник або запрошуєте не професіоналів з укладання мембрани, то краще брати плівку одним листом, так буде надійніше за все. а якщо ж ваш ставок більший за максимальний розмір готового листа, то без варіантів: потрібно наймати тільки досвідчених фахівців.
Якщо ж ви будете спочатку залучати монтажників, то краще запитати їхню думку, яку плівку краще використовувати у вашому конкретному випадку, дуже важливо, щоб підрядник гарантував якість ізоляції, і вже на основі гарантії підрядник запропонує вам найкращий варіант, тут головне неупередженість підрядника до матеріалів, що до речі буває рідко.
Тому, якщо ви фанат надійності й естетики, то армована ПВХ - ваш вибір, так і палітра кольорів вас потішить, від природного оливкового кольору до малюнків під мармур.
А якщо ви сильно економите, то подивіться в бік поліетиленової плівки для водойм, і нарешті, якщо ваш бюджет у середньому ціновому діапазоні, ось тут і почнуться головні муки вибору) між EPDM і не армованою ПВХ.
Поставте на ваги, що для вас пріоритет:
Ціна? - Тоді ПВХ
Надійність? - Тоді EPDM
Будете укладати самі? Подивіться на заводські розміри ПВХ, і якщо не буде потрібного розміру, тоді EPDM (у неї є великі розміри цілісних листів)
Не хочете чорний колір? - Тоді ПВХ (сірий, зелений, оливковий, блакитний)
Є бетонна основа? - Раціональніше використовувати ПВХ, адже надмірне розтягування не знадобиться, всі фізичні навантаження припадуть на бетонну основу.
У водоймі є вертикальні стіни? - Армована ПВХ підійде найкраще.
Особисто я рекомендую запрошувати досвідчених фахівців, які будуть гарантувати вам цілісність гідроізоляції. Адже витік води у водоймі - це серйозно, від зайвих витрат на наповнення через втрати води, до затоплення якихось найближчих важливих об'єктів.
Вирішувати вам, а я сподіваюся, що хоч трохи допоміг розібратися в цьому.
Ссылка на эту статью.