Отже, оскільки точного визначення у нас поки що немає, то логічно подумати плавальний або купальний ставок ("Swimming pond" латиницею) можна назвати будь-яку водойму, в якій можна поплавати або, простіше кажучи, покупатися. Це може бути як природна, так і створена штучно водойма на ділянці. При цьому в системі очищення води може використовуватися як механічний, біологічний, так і навіть хімічний метод впливу на воду, і це не буде суперечити його назві.
Не варто забувати і про опромінення води ультрафіолетом, напевно, це найпоширеніший і чи не єдиний більш-менш безпечний метод проти росту різних водоростей. Щодо якості води, то, мабуть, у кожної людини буде своє визначення плавального ставка. Комусь потрібна прозорість води до глибокого дна, а комусь прозорість води взагалі не заважає, аби без запаху, для когось такий ставок буде плавальним, а для когось болотом.
Висновок: плавальний або купальний ставок поняття для кожної людини індивідуальне.
А що ж ми називаємо біопрудом або біобасейном? У Європі їх називають по-різному: "natural swimming pool, natural swimming pond, biopool, biopond", що в перекладі звучить як "природний плавальний басейн, природний плавальний ставок, біобасейн і біопруд" відповідно, також з 2010 року з'явився новий тренд "Living Pool", що в перекладі звучить як "живий басейн".
Отже, значна різниця між європейськими "природними плавальними басейнами" і нашими "плавальними або купальними ставками" полягає в методі очищення води.
Досягти чистої і прозорої води у водоймі або басейні останнім часом стало не так вже й складно. Але що використовується для очищення? У більшості наших "плавальних" або "купальних ставках" (їх ще називають "ставки-купальні") використовується зона регенерації з висадженими рослинами і який-небудь механічний фільтр (від найпростішого скіммера до барабанного) і ... напевно найголовніше, наявність ультрафіолетового стерилізатора як невід'ємна частина фільтрації як мінімум на початковому етапі запуску в експлуатацію, чого якраз і немає в європейських водоймах для плавання.
Наявність УФ - стерилізатора є ключовою особливістю відмінності. У плавальних природних басейнах "Natural Swimming Pool" (скорочено NSP) не повинно бути ніяких стерилізаторів, тому що це порушує принцип природного очищення водойми. І УФ-стерилізатор якраз належить до таких. Технологія очищення NSP хоч і різноманітна, але здебільшого тримається в секреті, а деякі європейські компанії, конкуруючи між собою, постійно її розвивають, щоб зайняти лідируючі позиції в світі.
Найкраще опис "Natural Swimming Pool" можна почитати в Wiki, сторінку яку писали і редагували засновники та професіонали у будівництві NSP.
У країнах Євросоюзу природні плавальні басейни стандартизуються директивою EC 2006/7/EG. Яка визначає плавальні водойми для людей за допустимою кількістю певних бактерій.
Компанія BioPools® Co, біоводойми побудовані за європейськими стандартами, застосовує назву "біобасейни" і "біопруди". Приставка "біо" у слові біопруд чи біобасейн стоїть не просто так. Це передбачає наявність живих організмів, бактерій. В очищенні біоводойми не використовуються дезінфектанти або спеціальні засоби, що впливають на воду. Принцип біологічного очищення - використання, а не насильство.
"Звичні методи очищення води спрямовані в основному на боротьбу з водоростями, а у біоводоймах - на їх джерело. Відсутність поживного середовища для водоростей є головною особливістю у відмінності штучних біоводойм від декоративних або плавальних ставків." - Дмитро Могилевець,засновник BioPools®
Деякі вітчизняні фахівці навчилися будувати плавальні ставки практично не використовуючи УФ-стерилізатора. Або він потрібен на час відновлення біологічного балансу на першому етапі, або не потрібен взагалі, але в такому випадку для повного очищення ставка знадобиться час, як мінімум кілька місяців, до тих пір поки рослини не підростуть і не почнуть активну сорбцію поживних елементів. У таких випадках вода у плавальному ставку без рослин або додаткових препаратів очиститися не зможе. І при цьому потрібно розуміти, що біологічна система в такому плавальному ставку не стабільна, і схильна до коливань погоди. Під час дощів або аномально спекотної погоди, вода може бути каламутною і може початися бурхливий ріст ниткоподібних водоростей.
Є ще один метод очищення води у ставках шляхом постійної підміни певного об'єму води. Наприклад, використовуючи воду зі ставка для поливу рослин або газону. У такому разі щодня буде оновлюватися якийсь невеликий об'єм води. Такий метод очищення можна використовувати, якщо доливна у ставок вода абсолютно чиста. Але, на жаль, такий спосіб не вирішує питання перенасичення поживних елементів у воді, а це основне джерело росту водоростей, та й що робити, наприклад, якщо доливна вода жахливої якості?
У біопруді чи біобасейні від компанії BioPools® вода очищається до двох тижнів навіть без рослин, і при цьому мінімум обладнання (скіммер і насос), та ще й конструктивно біоводойма настільки проста, що з обслуговуванням впорається навіть підліток.
Завдяки роботі бактерій у біофільтрі і роботі рослин-оксигенаторів у регенераційній зоні плавального біопруду, відбувається розкладання органічних речовин, які в подальшому вбираються корінням рослин, тим самим позбавляючи водоростей засобів до існування. Внаслідок такого біологічного процесу немає руйнівних впливів на воду, а навіть навпаки підтримка природного балансу з використанням мінімальних витрат на електроенергію. Природа подбала про все, нам лише потрібно навчитися це використовувати. Зрозумівши принцип роботи штучних біоводойм із упевненістю можна сказати: "Усе геніальне - просто!"
Ссылка на эту статью.